Časosběr aneb jdeme sbírat čas

Časosběr obecně

Pokud bychom chtěli nějak jednoduše popsat disciplínu Časosběr, nakonec bychom došli k tomu co už je obsaženo v samotném názvu. Sbírání času je disciplína v poslední době celkem populární. Hodně se na internetu objevují příběhy bratrů co se vyfotí kompozičně stejně jako např. před 20 lety. Také můžeme na internetu či v televizi shlédnout videa, kde je zrychlen čas tak enormně, že během pár sekund projde před vámi celý den. Populární disciplínou jsou také kytičky. No, není něco hezčího něž, když před vámi během pár sekund vyroste s klíčku, pěkná velká kytička??

Potřebné vybavení

Cokoli co dokáže fotit či nahrávat videa. Samozřejmě to vše záleží od toho co chceme fotit. Pokud bychom fotili bratry po 20ti letech, tak nám stačí foťák a místo se stejným motivem. Naopak, kdybychom chtěli fotit ty slavné, všemi milované kytičky, zde to bude horší. Všechno ovšem záleží na tom, jak si chceme usnadnit práci. Když se zamyslíme, tak vyjdeme s tím, že je potřeba pouze foťák a mozek. Člověk je ovšem líný a hledá všechny možné věci s čím se vyhne práci velkým obloukem. Tudíž nakonec zjistíme, že potřebujeme foťák/kameru, stativ a časový spínač (angl. intervalometer).

Postup

Tak hurá na to! Takže, vezmeme foťák. Ten foťák dáme na stativ. Zaostříme a přepneme na manuál. Nastavíme časový spínač. Čekáme. Konec.

Hmm nějaké jednoduché, že? Ono to vlastně jednoduché je. Všechna práce závisí na tom, jakým způsobem a co fotíme. Tudíž si musíme rozmyslet, kolik snímků fotíme za minutu atd. Musíme ovšem počítat s tím, že pro následné video, budeme potřebovat 24< snímků za sekundu pro plynulý pohyb. Takže zde máme další položku, kterou budeme potřebovat, a to ČAS! Nejlepší to bude ukázat na rovnici. Všichni je milujeme, že?

Příklad: budeme fotit každou 5. sekundu, pro video chceme 24 snímků za sekundu

1 min. focení = 12 snímků => pro jednu sekundu videa fotíme 2 minuty, takže kdybychom chtěly alespoň souvislé minutové video, hned jsme na 2 hodinách focení!! Takže se zde objevuje další potřebná položka. BATERIE, BATERIE a BATERIE!

No jo. Teď si určitě říkáte: “Proč zrovna každou 5. sekundu? Dám menší interval a je to!” Samozřejmě! Musíme ovšem počítat s tím, že co menší interval, to menší rychlost výsledného časosběru. Pro každé motivy se hodí určitý interval. Příklady těchto intervalů můžete vidět níže.

Co potom

No samozřejmě postproces! Stáhneme všechny fotky a upravíme dle potřeby. Musíme dbát na to, abychom všechny fotky upravily naprosto stejným způsobem. Důležité také je, že musíme fotky oříznou s poměrem 16:9 ( nejběžnější poměr videa ). Na toto se hodí dobře Lightroom a jeho Sync funkce. Podobnou funkci vlastní i Zoner Photo Studio. Pro spojení do videa můžeme použít bezplatný software Picasa od Google nebo to provést rovnou v Lightroom. Na výsledné spojení můžeme použít program Sony Vegas.

Jak to ještě vylepšit

Co by to bylo za tutoriál bez nějakých tipů a triků, že? Tak tady teda nějaké jsou.


Tip č. 1: Při focení lidí zvolte delší čas expozice. Alespoň 1/60 či 1/30. To zajistí trochu rozmazané lidi co se pohybují. Dodá to na dynamičnosti.


Tip č. 2: Můžeme použít tzv. slider, který pohybuje s kamerou/fotoaparátem a dodává pocit pohybu. Fakt parádní věcička. Google it!


Tip č. 3: Pokud vlastníte zrcadlovku, nemusíte utrácet zbytečně peníze za intervalovou spoušť a můžete použít trik, kterým vytvářím časosběry já.

Úplně stejně jako jsem popsal nahoře, jen přeskočím tu část s intervalovou spouští. Jelikož vlastním zrcadlovku, můžu použít trik se sklopením zrcátka. Zrcadlovka umožňuje sklopit zrcátko před vyfocením, aby nevznikali vibrace způsobené sklopením zrcátka při focení. Umožňuje nastavit časy od 0-30 sec. Tímto odpadá část s intervalovou spouští a nastavím interval takto. Poté jen nastavím sekvenční focení ( tzv. rotačák ? ) a zafixuji spoušť (např. gumičkou).


Tip č. 4: Doporučuji kouknou na program Panolapse. Přidává dojem pohybu i bez slideru.


Tip č. 5: Pokud si budete pořizovat fotoaparát pro focení časosběru, doporučuji se porozhlédnout po nějakém, který už má zabudovaný intervalometer. Usnadní to práci i peníze.


Tip č. 6: Osobně si myslím, že základem kvalitního časosběru je hudba. Vybrat správně hudbu je někdy oříšek. Podle mě by měla být použita hudba, která se hodí do motivu, který děláme. Např. pro kytičky nějaká pomalá, klasická hudba. Základ by měli tvořit výrazné přechody v hudbě. Hlavně proto, aby při střihu ve videu, bylo to výrazné “buch”, které diváka probudí a upozorní, že se změnil motiv, lokace atd.


Tahle disciplína je chytlavá v tom, že se dá hodně experimentovat. Pokud se pustíte do časosběru, určitě sdílněte svoje výtvory do komentu.

Grafika a fotografie 06.08.2018

Autor:
Ondřej Michal

Baví Vás co píši? Budu rád za sdílení: