Malý reportík roku 2018

Upřímně jsem nechtěl dělat žádný report toho co se dělo v roce 2018. Ovšem nakonec jsem si řekl, proč se taky nepustit do vlny, která opět zaplavila v posledních dnech twitter. Nejdříve jsem chtěl report rozdělit na tři části a to Fakulta, "Podnikání" a Osobní rozvoj. Problém je, že všechny tři oblasti jsou tak úzce propojeny, že bych je ani nedokázal od sebe výrazně odlišit. Možná to nakonec tak udělám, možná ne. Upřímně při psaní tohohle odstavce ani nemam rozmyšlený co se tady v tomto reportu vlastně objeví. Pravděpodobně u tohohle psaní strávim pár hodin jenom než to dám dohromady.

Jelikož jsem žádný podobný sebe report nedělal, začnu pravděpodobně tak, jak je to ve většině hrách, filmech či knihách.

Current Status

Ahoj, jsem Ondra. Pomalu stárnu a již se mi přibližuje ten předělový rok, kdy už nebudu moci využívat studentské výhody. Přesně tak, jsem dle zákona stále považován za nezaopatřené dítě připravující se studiem na budoucí zaměstnání. Zní to celkem úsměvně, když si vezmu, že je mi 25. Nope, nejsem žádnej ten flákač, který dělá bakaláře 7 let. Po dokončení Ing. v červnu 2017 na FEL v Plzni jsem totiž dostal možnost pokračovat v tématu diplomové práce na doktorském studiu. Dost jsem váhal jestli vůbec pokračovat dále, ale nakonec jsem se tak rozhodl, jelikož je to zajímavá zkušenost, ke které bych se v budoucnu už neodhodlal a ani o ní neměl zájem. Další mou kapitolou je podnikání. Již od ledna 2016 podnikám převážně jako affiliate partner, webdeveloper a grafik. I když je to spíš taková kombinace zájmu a určitého malého přivýdělku.

Co se tedy dělo tento rok?

Upřímně, když si to sečtu dohromady, tak celkem dost. Sice jsem nevydělal milióny a následně je zase neztratil v kryptu. Neprocestoval půlku světa ani nevymyslel geniální projekt, ale upřímně mam pocit, že i tak jsem se posunul za tento rok mnohem víc než za ty předchozí.

Projekty odešly, projekty přišly

V lednu, jak již psal Milan Pichlík ve svém reportu 2018? Shrnutí mého dalšího roku za klávesnicí, se prodalo katalogový affiliate impérium na kterým jsem s ním skoro od začátku spolupracoval. Tímto se uzavřela jedna větší kapitola. Upřímně spravovat katalogy ve velkém je docela fuška. Řešil jsem technickou záležitost a to wordpress, importy, instalace nových katalogů apod. Každou chvíli se díky tomu obrovskému množství něco kazilo. Často z ničeho nic a bůh ví proč. Po odstranění závady jsme to jen vždy uzavřeli naší pověstnou hláškou "katalogová magie".

Katalogová magie

Tenhle rok se také naplno rozjela síť Affiliate Agency Network. Stejně jako u samostatných programů AA zde řeším tvorbu bannerů a vstupních stránek. Furt si hraju s optimalizací a automatizací workflow abych neztrácel čas věcmi, které dělám zbytečně opakovaně i když jdou vyřešit líp a navíc sami.

Rozjeli jsme další recenzní web, který byl již dlouho neaktuální po minulém majiteli. Nakonec, po boji s převodem z předpotopního custom cms na wordpress, se z toho nakonec vyklubal jeden z těch větších projektů, na kterým se toho člověk jako já z technického hlediska neskutečně naučí. Backend, Frontend, ruční zásahy do databáze, zálohování, optimalizace kódu pro lepší načítání, tvorba jednotlivých featur a mnoho a mnoho dalšího. Ne, že bych to předtím neuměl, jen i sám pozoruju, že se člověk zlepšuje každým projektem, který dělá. Pro tento web jsem také dělal grafickou podobu ebooku, která se opravdu vydařila.

Moje menší affiliate projekty jsem tento rok nechal ladem. Nebyl čas ani chuť je nějak řešit. Nějaký drobný vydělají ale spíše zamýšlím, že je nechám dojít, jen abych je nemusel mít v hlavě. Spíše bych se chtěl zaměřit na jeden vlastní větší projekt, s kterým si zahrávám zatím jen v hlavě.

Za ten rok se celkem posunulo i moje studium na doktorátu. Upřímně stále nechápu proč se tomu říká studium, když je to v podstatě práce minimálně na částečný úvazek. Za ten rok a půl jsem publikoval či spolupublikoval 11 vědeckých článků, účastnil se 3 vědeckých konferencí, spoluorganizoval konferenci Diagnostika v Plzni. Udělal 5 potřebných zkoušek z předmětů a při doktorských státnicích obhájil 90 stránkovou práci, kterou jsem předtím průběžně od dubna do srpna vypracovával. Vyučoval v letním semestru až 6x týdně čerstvě nastoupivší vysokoškoláky. Upřímně si říkám, kde jsem na to vůbec hledal čas i chuť.

Řecko

Honorable Mentions

Uchvátila mě myšlenka minimalismu, který jsem zmínil v článku DIAGNÓZA MINIMALISMUS. Ještě před rokem jsem za život přečetl možná jen jednu knížku a to do povinný literatury na základce. Za rok 2018, jsem jich dal 11. Zrovna dnes jsem četl na twitteru jeden úryvek o knížkách. Bohužel ten tweet nemůžu dohledat, ale zněl přibližně takto: "Nečetl jsem knížky, které bych měl číst, ale ty, které jsem chtěl číst". Zase jsem dostal chuť začít fotit a natáčet. Učím se na kytaru, běhám a chodím do fitka, i když to na mě kvůli způsobu stravování není úplně vidět. Na #velkakunraticka jsem se zlepšil oproti minulému roku skoro o 10 minut. A další tuny maličkostí, na které si v tuhle chvíli nevzpomenu.

Co plánuji

Něco obrovského a nepředvídatelného. Plánuju vydělat milióny v kryptu a zase je v nich ztratit, procestovat půlku světa a nakonec vymyslet geniální projekt. Ale víte co? Mě nikdy moc nešlo plnit novoroční předsevzetí. Peace a užijte si rok 2019.

Reporty přátel a kolegů v branži:

Milan Pichlík - 2018? Shrnutí mého dalšího roku za klávesnicí

Mário Roženský - Jaký byl rok 2018?

Michal Majgot - Bilancování a novoroční předsevzetí 2019

Josef Kroupa - Hodnocení roku 2018

František Szabó - Jaký byl rok 2018 a jaký bude rok 2019?

Pavel Drábek - Můj rok 2018

Ondřej Martinek - JAKÝ BYL MŮJ PODNIKAVÝ ROK 2018? ROČNÍ ZHODNOCENÍ

Jan Šimečík - Jak jsem v roce 2018 málem skončil s podnikáním

Peter Chodelka - REPORT 2018: Aký bol môj rok bez alkoholu s návratom na Slovensko?

Martin Rosulek - Rekapitulace 2018: Roční bilancování a sebereflexe, co se stalo

Rád zde zmíním další report. Stačí napsat :)

Osobní rozvoj 31.12.2018

Autor:
Ondřej Michal

Baví Vás co píši? Budu rád za sdílení: