WP Gutenberg - opakovatelné bloky

S příchodem gutenberg editoru do Wordpressu nastala nová doba tvorby obsahu. Gutenberg bloky jsou skvělá věc nejen pro editora, ale i pro vývojáře. Jedním z takových vychytávek v gutenbergu jsou “Reusable blocks” nebo také Opakovatelné bloky. Pokud máte web na WordPress, možná využíváte různé prvky, které se často opakují, jako například tlačítko CTA, formuláře pro sběr emailů či bannery a reklamní kódy. Mnoho běžných uživatelů toto řeší přes externí pluginy či shortcody (viz. např. Shortcode ultimate). Wordpress příspěvek potom vypadá v editoru jak rozsypatný sáček čaje. Může také dojít k rozbití layoutu.

Jak vytvořit opakovatelný blok

Editor je totožný s klasickým gutenberg editorem a dostaneme se do něj například při vytváření příspěvku. Viz obrázek níže.

Opakovatelné bloky 1

Dostaneme se do výpisu již vytvořených bloků. Dáme "Přidat nový". Zde si již můžeme volně hrát. Jelikož se jedná o gutenberg editor, můžeme vložit jakýkoliv blok, text či i již vytvořený opakovatelný blok. Pro tento rychlý tutoriál si vytvořím kartu autora s odkazem na twitter. Zvolím si "HTML blok" a vložím kód. Můžu kliknout na náhled, který mi ukáže jak výsledek bude vypadat. Pak jen uložím a můžu použít kdekoliv na webu.

Opakovatelné bloky 2

Jakákoliv úprava takobého bloku se projeví všude na webu, kde byl použit. Skvěle se tedy hodí například pro vkládání reklamních kódu, pro přihlašování k odběru novinek apod.

Opakovatelné bloky 2

Opakovatelný blok lze vytvořit i z exitujícího obsahu

Pokud už máte nějaký obsah, který chcete přidat do opakovatelných bloků, lze to jednoduše udělat při editaci bloku v příspěvku.

Opakovatelné bloky 1

Tohle bylo rychlé představení Opakovatelných bloků spíše pro běžné uživatele Wordpress, kteří o této funkci neměli ani tušení. Zároveň je toto rozšíření tipu, kterým jsem přispěl do nově vzniklé knížky "123 tipov pre online a affiliate marketing" od super lidí z Dognet a to konkrétně rozšíření tipu "Pro Wordpress existuje několik skvělých free pluginů na správu reklam. Využijte je a vydělávejte víc". Zmínil jsem tam Opakovatelné bloky jako možnou náhradu za tyto pluginy. Díky Dognetu za možnost přispět. Musím uznat, že se knížka opravdu povedla. Více o knížce na Kniha 123 tipov pre online a affiliate marketing

Opakovatelné bloky 1

Coding 17.11.2020

Autor:
Ondřej Michal

Baví Vás co píši? Budu rád za sdílení: