Proč mobilní fotografie smrdí

Na diyphotography.net jsem narazil na velice zajímavý článek o tom, proč mobil není fotoaparát. Vzal jsem tedy kritéria a začal polemizovat stejně. Samozřejmě se jedná o proces fotografování a ne o finální snímky! I když…

Proč tedy mobilní fotografie “smrdí”??

Nejdříve si řekneme co lze vlastně za fotoaparát v tomto článku považovat. Samozřejmě vše co má v názvu slovo fotoaparát, tudíž zrcadlovky (DSLR,SLR atd.), kompakty či bezrcadlovky. Prostě obecně foťáky.

Pokud bychom to brali ohledně kvality snímku, můžeme se setkat s fotografiemi, které mohou být vyfocené mobilem mnohem hezčí, dobře zpracované atd. I já sám fotím některé fotografie mobilem a při porovnání s fotografiemi ze zrcadla jsou kvalitou srovnatelné ( možná je to tím, že mám 10let starou zrcadlovku Olympus E-500 😀 ). Co já tedy nemam rád na mobilní fotografii??,

1. Dotyková obrazovka…..proboha….

Už je to tak! Tap, tap, tap, tap, tap a pak hurá…..můžeme fotit. OOOOhhhh!!!!! Kolik nezapomenutelných okamžiků zmizelo během toho, než jste vzali mobil, našli aplikaci a ………. a nic! U většiny mobilů se dá navíc fotit pouze stisknutím toho graficky hezky udělaného tlačítka na straně obrazovky. OOOhhhhhh!! Kolik času trvá než se trefíte do toho správného místa na obrazovce. To samé platí pro správné nastavení aplikace a obecně nefunkčnost dotykové obrazovky při slunci ( hovno vidíte ) při dešti ( hovno vidíte a obrazovka si díky vodě dělá co chce ). OOOOhhhhh!!!!

2. Ergonomie smrdí

Mobil opravdu má sloužit pro volání a psaní ésemesek! Cože? To jste nevěděli?? Ach ta dnešní mládež! Chytrý mobil prostě nebyl koncipován jako fotoaparát, tudíž to vidím stejně jako to popisuje autor článku: Nesnáším, když musím tancovat prsty jako balerína, abych dobře držel mobil, nevypadal přitom jak kokot a ještě se trefil na to tlačítko, které to celé dílo zachytí.

Celý tento proces je tak naprd, že existuje celé jedno odvětví designu, které má za úkol vymýšlet různé gadgety, které udělají z mobilu více přístroj podobající se fotoaparátu. Zde nastává otázka…..Proč si nekoupím tedy opravdový fotoaparát?

3. Ostření naprd

Když si vezmu svůj chytrý telefon a chci něco fotit, co musím udělat?? Tap………  ……… ……… a vyfoceno. Poté zjistíte “oooohhhh se to nezaostřilo!” Tap……. ……. …… hurá konečně vyfoceno! Prostě, něž mobil správně zaostří, trvá to věčně!! A při špatném světle ani nemluvě.

4. Kvalita naprd

Už vidím, jak si teď říkáte: “Hmmm… ale můj IPhone 6 dělá užasný fotky …. a má i hodně Megapixelů, takže co to meleš!” To se nedá ani komentovat. Celkově mohou vypadat mobilní fotky úžasně….. zvlášť na mobilní obrazovce. Pokud bychom ale porovnali s výstupem z fotoaparátu, tak můžeme vidět např. větší šum, horší detaily, možná i trochu deformované okraje. Čím je to způsobeno? Většina mobilů má snímací čip ( to je ta kouzelná věc, která převádí světlo na elektrické signály, z čehož poté vzniká obrazový záznam ) velikosti nanoSIM karty ( možná i přeháním ). Teď si představte, že máte na tomto hodně malém čipu rozlišení 8 Megapixelů ( takže na tak malý prostor se musí vměstnat přes 8 miliónů malých bodů, které navíc ještě obsahují každý 3 body pro snímání jednotlivých barev ).

5. Skoro žádné ovládání

Tady především myslím možnost dlouhé expozice, kontrolování světla či nemožnost mít externí blesk. Externí blesky mají určitý synchronizační čas, aby se zajistil souběh odpalu blesku s fotoaparátem. U mobilu to tak jednoduché není. Existují už některá externí světla ovládaná přes bluetooth či WiFi, ale cena?? Radši nekomentuji..

Proč naopak mobilní fotografie boduje?

Abych nebyl krkoun….je ovšem něco co se mobilní fotografii nedá upřít.

Editace přímo v mobilu

Přesně tak! Máme hrozně moc aplikací, které udělají z Vaší fotografie umělecké dílo viz. Snapseed či Retrica.

Okamžité sdílení

Všichni se chceme chlubit tím, co jsme vytvořili. Pokud to tedy není o půlnoci, při několika promile v krvi a vytaseným přirození nad svým spícím kamarádem…… To jsou okamžiky, kdy není moc dobré mít u sebe mobil s fotoaparátem…..

Nenápadnost

Přesně! Je to malé a tudíž fotíte a fotíte aniž by si toho někdo mohl všimnout. Takže bezva pro Street fotografii.

Proč nemůžou být fotoaparáty jako chytré mobily?

Tady bych si dovolil citovat, jelikož v článku uvedeném na začátku to autor popsal famózně!

Just add wifi and mobile data along with support for mobile editing apps like Snapseed, VSCO and Instagram and all the popular social media apps: Facebook, Twitter, Instagram et al. Done. Oh and while they’re at it – if they just add text messaging and a browser….

Komentujte, ukamenujte mě a hlavně sdílejte! Jelikož jste super a úžasní!

2 roky ago

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *