Úspěšný fotograf, němečtí důchodci a projekt časosběr

Již od roku 2012 jsem vášnivý milovník fotografie. Chuť tvořit fotky nastala právě v tomto roce někdy v létě, kdy jsem se psychicky připravoval (pffff :D) na blížící nástup na vysokou školu v Plzni.

Někdy v tomto čase jsem na internetu začal vídat videa, která zaznamenávala užasnou scenérii krajin, měst a lidí pomocí časosběrného efektu. To mě absolutně uchvátilo a řekl si, že tohle musím taky vytvořit.

Co je časosběr se dočtete v mém článku Časosběr aneb jdeme sbírat čas

Vzal jsem některé peníze z brigády a totálně transformoval svůj mindset na to stát se úspěšným fotografem a tvořit úžasný fotky.

Stal jsem se úspěšným fotografem? Dočtete se na konci článku.

Pořídil jsem si tedy tehdy průměrnou zrcadlovku Olympus E-500 s výbavou za 4,5 tisíce na aukru. Na lepší výstroj jsem tehdy neměl peníze a navíc jsem ten typ člověka, který nepotřebuje hned TOP věci.

To mi připomíná…..

Všimli jste si někdy takové té absurdity německých důchodců, kteří na dovolené fotí fotky zrcadlovkou za 50 tisíc, kterou sotva unesou, používají automatiku, setový objektiv a LiveView??

Další hodně slušný extrém je jedna známá, která si zrcadlovkou fotí selfíčka… but first… let me take a #selfie 

No nic, pokračujeme.

Jednoho krásného dne zazvonil pošťák a přivezl těžkou nenápadnou krabici od vína … no kidding.

Rozbalil jsem jí a vyndal nádhernou brašnu a v ní foťák. Ach ten pohled 🙂 Naučil jsem se s ní v podstatě okamžitě a hned šel fotit. Po pár dnech jsem měl již rozvržený plán na udělání časosběrů.

Ovšem mi unikl drobný detail. Neměl jsem tu kouzelnou věc, která zajišťuje dělání fotek v určitém intervalu. Hmm tento fakt sice chvíli bolel ale celkem rychle jsem ho vyřešil…. takovým kutilským způsobem MUHEEHEHE.

Jelikož jsem Písečák musel jsem prostě udělat tématiku města Písku, prostě musel! A tak vznikl projekt Meanwhile in Písek.

A jelikož jsem již obdržel pár dotazů typu….Jak jsem to vlastně vytvořil? A kolik že jsem to vlastně nafotil snímků? V dalších řádcích na toto podrobněji odpovím 🙂

Celý projekt byl tvořen v průběhu školního roku 2012/2013. Od zimních scén až po letní scény. Na snímku se objevují záběry z pár akcí. Slavnosti založení města, které probíhali v červnu. Festival netradičních sportů či osvícení památek (viz. Světlo v ulicích 2013).

Přesný počet vyfocených fotek ovšem nemám. Některé byly vynechány, předělány či vystřiženy z videa.

Ovšem přibližně bylo na celý projekt vyfoceno přes 5000 fotek, které ve formátu RAW zabírali kolem 70GB místa na disku, ne-li více. Reálně bylo foceno na cca 25 lokacích, ale některé výstupy jsem poté do konečného projektu vůbec nezařadil.

Vše bylo nafoceno mým olympusem E-500 a setovým objektivem. Interval mezi snímky byl povětšinou 5 až 10 sekund. Tento čas záležel vždy na rychlosti pohybu objektů na scéně. Pro lidi kratší, pro oblohu delší.

Pro docílení jakéhosi pohybu foťáku na scéně jsem využil program Panolapse (parádní program – free pro video do HD(720p) rozlišení), ale do budoucna mam v plánu postavit slider a otočnou hlavou pro 360 stupňový časosběr.

Tento projekt jsem zveřejnil již před před dávnou dobou, ale čas od času se k němu vracím a cítím při tom dojetí. I když je ve výsledném výstupu mnoho chyb , kterých si po letech postupně začínám všímat a nejedná se o až tak rozsáhlý výtvor, stále je to něco na co mohu být hrdý. Je to něco k čemu se chci zase vrátit a začít tvořit více smysluplnější projekty.

 

“Důležité je, aby každý člověk mohl být hrdý na práci, kterou vykonává.” – Lev Nikolajevič Tolstoj

 

Tento citát neplatí jen pro práci, ale i všude jinde. Pro každou věc, která se nám v životě podaří je potřeba vnitřně cítit hrdost, díky které máme chuť a motivaci se posouvat dále.

A jak je to tedy z kariérou úspěšného fotografa? Blbě 😀 Nefotím pro peníze nebo slávu. Fotím si pro vlastní uspokojení a díky tomu se focení stalo takovou formou mé meditace a únikem před chaosem dnešní doby.

I když nejsem vlastně žádný profesionální fotograf, stejně za mnou chodí známí s otázkami, protože jsem prý “ten odborník na focení” a já vždy milerád pomůžu. Celý článek bych asi shrnu tímto osobním citátem, který by se dal aplikovat úplně na všechno…..

 

“Zápal je ta hlavní ingredience, díky které jste v očích ostatních odborníkem.” – Ondřej Michal, 3.3.2017 2:14 ráno

 

Pokud jste to dočetli až jsem, děkuji! Pokud se Vám článek alespoň trochu líbil, budu rád za sdílení a Váš komentář.

PS: Jestli Vás zaujala problematika časosběru, lze ho tvořit i jednoduše za pomocí mobilu. Tip na aplikaci najdete v článku Časosběr jednoduše

 

1 rokem ago

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *