Diagnóza Minimalismus

Zbavte se všeho oblečení a noste jen to nejzásadnější. Vykliďte knihovnu a mějte jen knihu, kterou zrovna čtete. Toto jsou dvě často se vyskytující zásady, které jsou připisovány minimalismu. V základu ovšem minimalismus není tak drastický, jak se na první pohled zdá.

Již nějakou dobu se zaobírám myšlenkou minimalismu. Toto, pro někoho hnutí bláznů, pro někoho myšlenka vlastnit toho co nejméně, je velice oblíbeným stylem života mnoha lidí. Problém ovšem je, že mnoho lidí si představí pod pojmem minimalismus to, že toho člověk musí vlastnit co nejméně a hned to odsuzuje. To ovšem není tak úplně pravda. Popravdě byste minimalistu možná nepoznali ani kdybyste vkročili k němu do bytu. Moje zaměření na vysoké škole byla elektrotechnika, ovšem podzaměřením jsem byl blíže i k podnikovým procesům a optimalizacím. Procesy, jakožto sled přesně za sebou daných činností pro uskutečnění nějakého výstupu, je zdokonalení podniku v činnosti, kterou dělá. Optimalizace těchto procesů poté řeší efektivnost procesu. Toto přesně pasuje pro moje osobní vyjádření minimalismu. My jako myslící bytosti v průběhu dne řešíme mnoho věcí a ani si neuvědomujeme, že je děláme naším určitým procesem, který se liší člověk od člověka a činnost od činnosti.

Bez kávy nedám den

Minimalismus proto vidím jako optimalizaci svého žití a myšlení. Minimalizace zbytečností, minimalizace řešení kravin a minimalizace věcí, které nevyužívám. Různí minimalisti říkají něco ve smyslu: „Zbavte se knížek, co jste přečetli“ nebo „Zredukujte co nejvíce oblečení a noste jen to nejzásadnější“ apod. Problém je, že minimalismus se nedá generalizovat a je pouze na nás samotných co je pro nás zbytečné. Jste vášnivý čtenář? Ok, tak pro vás knížky nejsou zbytečné a klidně mějte celý pokoj plný knih. Každý má určitou úchylku a něco shromažďuje. Kupříkladu, já jsem vášnivý sběratel starých foťáků a taky bych se jich v rámci nějakého extrémního minimalismu nikdy nezbavil.

„Mnoho lidí utrácí peníze, které nemají, aby koupili věci, které nechtějí, aby ohromili člověka, kterého nemají rádi“ volný překlad Will Rogers

Dnešní společnost má jeden takový malý problém. Všude nalezneme reklamy, které vsugerovávají člověku, že danou věc potřebuje, a že bez ní není in. I když je toto práce společností, využívají pouze přirozeného myšlení lidí. Pýcha, žárlivost či závistivost. „Koupím si tohle oblečení, protože mi bude závidět.“ „Koupím si Calvin Klein nebo Apple, ať vidí, že mam značku a že na to mam.“ Popravdě tenhle styl myšlení neodsuzuji. Dnešní svět je již v takové fázi, že se tohle jen tak nezmění a defakto na tomto myšlení stojí celá ekonomika světa. Sám na sobě pozoruji, že mě určitý způsobem ovlivňují reklamy, ale musím uznat, že v tomhle mám stále takový střízlivý přístup. Možná je to i tím, že se částečně pohybuji v marketingu.

„Jsou dvě cesty jak být bohatý. Buďto tak, že získáme mnoho nebo tak, že chceme méně“ volný překlad Jackie French Koller

Minimalismus není ovšem jen o materiální stránce, ale i o té duševní. Díky tomu, že třeba neřeším co si vzít na sebe a mam defakto stále stejný styl oblečení, mam v hlavě čisto na důležitější věci. Po ránu na nic důležitého nezapomenu a celkově mam pohodovější stávání. To samé platí o transformaci minimalismu do digitálního prostředí. Ať už se jedná o optimalizaci dat, složek či celkového prostředí na pc. Proto u mě nenajdete na ploše víc jak tři/čtyři ikony. Většinou se jedná o projekty, které zrovna dělám a chci je mít po ruce. To samé platí na internetu, kde můžu kupříkladu uvézt Facebook Feed Eradicator. To mi zajistí, že zase nestrávím půl hodiny projížděním příspěvků, aniž bych si to uvědomil. Ano, dost často se to stávalo. Používám zaplacený uložiště na googlu, protože proč mít další zbytečný disk. Měl jsem čtyři!! To nepočítám flashky. Jsou to drobnosti, které ovšem zajistí další zminimalizování zbytečností, lepší produktivitu a čisto v hlavě.

Moje plocha v den psaní

„Udělejte věci, co nejjednodušeji jdou, ne jednodušeji.“ Volný překlad Albert Einstein

Minimalismus není jen další „fancy“ název hnutí, který je trendy. Je to způsob myšlení, který by si měl každý minimálně na týden zkusit. Tento text je spíše takové mé osobní zamyšlení. Peace a optimalizujte život.

Osobní rozvoj 17.08.2018

Autor:
Ondřej Michal

Baví Vás co píši? Budu rád za sdílení: